Školský poriadok Inovovaný školský vzdelávací program Žiadosť o prijatie do základnej školy pri prestupe Hodnotenie (evalvácia) vzdelávacích výsledkov práce žiakov ŠKOLSKÝ VÝCHOVNÝ PROGRAM pre ŠKD Šikanovanie

Školské dokumenty

Školský poriadok

ZŠ sv. Jozefa v Hlohovci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Školský poriadok 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                              Prerokovaný na PR dňa 30.08.2023                                                    Mgr. Juraj Salcman

                                                                                                                 riaditeľ školy

 

 

 

 

Školský poriadok ZŠ sv. Jozefa je súhrn noriem spolužitia a spolupráce celého školského

kolektívu žiakov, pedagogických a nepedagogických zamestnancov. Jeho uplatňovanie v praxi v

podstatnej miere prispieva k poslaniu školy. Dôsledné plnenie týchto zásad v praktickom

živote školy je základnou povinnosťou každého žiaka a zamestnanca.

 

Čl. I

Organizácia vyučovania

    1. Časový režim dňa

Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľom školy.

Začiatok vyučovania je 7.55 hod. Vyučovacia hodina trvá 45 minút, začína a končí

zvonením.

1. vyučovacia hodina         7.55 - 8.40

2.vyučovacia hodina          8.50 - 9.35

3.vyučovacia hodina          9.50 – 10.35

4.vyučovacia hodina         10.45 – 11.30

5.vyučovacia hodina         11.40 - 12.25

6.vyučovacia hodina         12.30 - 13.15

1.2.     Činnosť v ŠKD :

ranná ŠKD : od 6.25 – 7.55
popoludňajšia ŠKD: od 11.30 – 16.00

 

Čl. II

Správanie

1. Správanie žiakov

    1. Žiak prichádza do školy 15 minút pred začatím vyučovania a prináša si  so sebou všetky potrebné učebnice a pomôcky. Keď sa mu skončí vyučovanie, bezdôvodne nemá zotrvávať v školských priestoroch.
    2. V čase mimoriadnej situácie – COVID-19, je potrebné, aby sa žiaci zhromažďovali včas na školskom dvore a podľa harmonogramu vstúpili do školy bez premiešavania tried. V prípade neskorého príchodu budú rodičia informovaní.
    3. V škole sa nezabudneme navzájom pozdraviť. Vhodnými pozdravmi sú: Pochválený buď Ježiš Kristus, ale i Dobré ráno, Dobrý deň, Dovidenia, s Pánom Bohom a medzi sebou navzájom i Ahoj!
    4. Vyučovanie začína o 7.55 hod. – duch. slovom a spoločnou modlitbou cez školský rozhlas. Poslednú vyuč. hodinu ukončíme modlitbou.
    5. Učebnice si žiak pripravuje pred začiatkom hodiny.
    6. Ak počas trvania hodiny vstúpi do triedy dospelá osoba, žiaci ju pozdravia povstaním. Nevstáva sa na hodinách telesnej a výtvarnej výchovy, na hodinách pracovného vyučovania a pri písomných prácach.
    7. Nech je každý žiak ako dospelý za svoju vlastnú čistotu zodpovedný, ale i za čistotu svojho vlastného okolia.
    8. Obliekame sa jednoducho a slušne (oblečenie nevzbudzujúce pohoršenie) a dbáme na morálne zásady kresťana (nepropagujeme symboly, ktoré nie sú v súlade s katolíckou náukou).  Na sväté omše žiak príde oblečený v dlhých nohaviciach. Dievčatá musia mať zahalené ramená a dlhšiu sukňu alebo nohavice. Zakazuje sa  piercing a tetovanie.
    9. Ak chce žiak odpovedať, niečo oznámiť, alebo sa na niečo spýtať počas trvania vyučovacej hodiny, naznačí to zdvihnutou rukou a osloví vyučujúceho: pani učiteľka prosím..., pán učiteľ prosím, pani zástupkyňa prosím..., pán riaditeľ prosím... a potom povie to, čo chce povedať.
    10. Počas prestávok si má žiak primerane odpočinúť. Zdržiavať sa mimo areálu školy nie je dovolené. Po skončení prestávky žiak sedí na svojom mieste. Cez malé prestávky sa zdržuje v triede.
    11. Na vyučovanie sa žiak pripravuje doma. Ak sa z nejakého dôvodu na vyučovanie nemohol pripraviť, ospravedlní sa na začiatku vyučovacej hodiny.
    12. Ak žiak z vážnych dôvodov nemôže byť na vyučovaní, požiada jeho zákonitý zástupca o uvoľnenie. Vyučujúci môže uvoľniť žiaka zo svojej hodiny, triedny učiteľ z vyučovania jedného dňa, viacdňové uvoľnenie má právo udeliť jedine riaditeľ školy, prípadne jeho zástupca.
    13. V školskej jedálni sa zdržujeme iba v čase stravovania a správame sa slušne s vedomím, že sme žiaci cirkevnej školy.
    14. Pred vstupom do jedálne si odložíme vetrovky a školské tašky na lavičku v telovýchovno-relaxačnej miestnosti, v ktorej je zakázané zdržiavať sa mimo vyučovania.
  1. Správanie  žiakov na verejnosti
    1. Žiak je povinný správať sa slušne k svojmu okoliu.
    2. Žiak je zdvorilý voči dospelým občanom, najmä k starým a chorým ľudom a ženám, uvoľňuje im cestu a miesto v dopravných prostriedkoch, je pozorný k žiakom a občanom telesne postihnutým a starým ľuďom a podľa potreby im ochotne pomáha pri prechode cez križovatku, pri nástupe a pri výstupe z dopravného prostriedku a pod. Chráni mladších žiakov a deti.
    3. Žiaci sú povinní dodržiavať pravidlá cestnej premávky, aby svojim konaním nezapríčinili úraz alebo neohrozili iné osoby.

Čl. III

Povinnosti

 

  1. Povinnosti žiakov
    1. Neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzde-lávania.
    2. Dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy alebo školského zariadenia.
    3. Chrániť pred poškodením majetok školy alebo školského zariadenia a majetok, ktorý škola alebo školské zariadenie využíva na výchovu a vzdelávanie.
    4. Chrániť pred poškodením učebnice, učebné texty a učebné pomôcky, ktoré im boli bezplatne zapožičané.
    5. Pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať.
    6. Konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní.
    7. Ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy alebo školského zariadenia.
    8. Rešpektovať pokyny zamestnancov školy alebo školského zariadenia, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.
    9. Plniť učebné povinnosti, ktoré určuje učebný plán.
    10. Sústavne a pravidelne sa pripravovať na vyučovanie, písomnou aj ústnou formou.
    11. Rešpektovať a dodržiavať všetky príkazy a pokyny učiteľov.
    12. Disciplinovane sa správať počas vyučovacích hodín, prestávok a všetkých akcií, ktoré sú organizované školou počas aj mimo vyučovacieho procesu. Sústavne dodržiavať zásady sebakontroly, nevystavovať sa nebezpečenstvu z ľahostajnosti, pobytom na neznámych a nepreskúmaných miestach, kúpaním sa na nevyhradených miestach.
    13. Ohľaduplne sa správať ku všetkým žiakom školy.
    14. Udržiavať čistotu a poriadok v triede, v celej budove školy i v jej okolí.
    15. V prípade, ak žiak nie je prítomný v škole dlhšie ako 1 deň, je potrebné, aby rodičia telefonicky alebo osobne nahlásili dôvod neprítomnosti žiaka v škole.
    16. Žiakom sa zakazuje svojvoľne opustiť objekt školy pred ukončením vyučovania. Žiak II. st. počas vyučovania môže opustiť školu iba na základe písomnej žiadosti rodičov (s dátumom a podpisom), alebo ak si ho rodič prevezme osobne (neplatí telefonické uvoľnenie). Žiakov I. st. je možné uvoľniť len v sprievode rodičov.
    17. Mladší žiaci v ročníkoch 1. – 4. môžu po skončení vyučovania alebo zo školského klubu odísť v sprievode rodičov alebo samostatne, ak rodičia dajú písomný súhlas (s dátumom a podpisom), že ich dieťa môže samé odchádzať zo školy.
    18. Skúšanému žiakovi ostatní žiaci nesmú našepkávať. Rovnako nie je dovolené odpisovať školské ani domáce úlohy.
    19. Počas prestávok sa žiaci zdržujú pod dozorom vo vyhradených priestoroch.
    20. Do školy žiaci nenosia veci, ktoré by mohli ohroziť zdravie, mravnú výchovu, spôsobiť úraz, nenosiť cenné predmety, veľké sumy peňazí a veci, ktoré nepotrebujú k vyučovaniu. Zakazuje sa počas vyučovacieho procesu  používať tablety, mobily, videokamery, iné technické pomôcky bez súhlasu vyučujúceho. To platí aj pre jedáleň, ŠKD, relaxačnú miestnosť.
    21. Žiak počas vyučovania nesmie používať mobilný telefón. Použiť ho môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa, alebo jeho povereného zástupcu. Mobilné telefóny žiaci ráno odovzdávajú do krabičky a počas vyučovania budú uložené v riaditeľni.
    22. V prikázaný sviatok sa žiaci zúčastnia na svätej omši v slávnostnom oblečení. Na sv. omšu je zakázané nosiť krátke nohavice, šuštáky, tepláky, tielko, športové oblečenie, minisukňu, tričká na ramienka.
    23. Nosenie, držanie, distribúcia a zneužívanie návykových látok, drog, pod. ako pitie alkohol. nápojov, fajčenie, hrať o peniaze, karty, výherné automaty,  je žiakom v priestoroch školy aj mimo školy zakázané.
    24.  Ak má učiteľ odôvodnené podozrenie, že žiak alebo jeho rodičia porušujú povinnosť školskej dochádzky, môže trvať na tom, aby žiak priniesol lekárske potvrdenie alebo iný vhodný doklad, inak sa jeho neprítomnosť považuje za neospravedlnenú. Lekárske potvrdenie vyžaduje učiteľ i vtedy, ak sa žiak vracia do školy po prekonaní infekčnej alebo epidemickej choroby v rodine.
    25. Ak v rodine žiaka niektorý člen ochorie na nákazlivú chorobu, oznámi to žiak alebo jeho rodičia bezodkladne škole.
    26. Žiaci, ktorí porušujú pravidlá školského poriadku, môžu byť pokarhaní. Pedagogický zamestnanci upozornia na ich priestupky rodičov buď osobne, zápismi v žiackej knižke písomne alebo predvolaním do školy. Ak žiak nemá žiacku knižku, známku alebo poznámku zapísať do klasifikačného hárku – dozadu.
    27. Žiaci zaobchádzajú s učebnicami zodpovedne. Pokiaľ učebnicu stratia, musia uhradiť jej plnú hodnotu.
  2. Povinnosť  žiakov dodržiavať tieto opatrenia:

 

    1. Mať poznačený odev, prezuvky a topánky tak, aby si ich v prípade výmeny mohli poznať, každú stratu treba hlásiť ihneď dozor konajúcemu, resp. triednemu učiteľovi. Pozn.: v prípade, že sa hľadaný predmet nenájde, hlási sa strata SŠP, pokiaľ bol žiak poistený. Za predmety uvedené v školskom poriadku časť II.13 nezodpovedá.
    2. Neplytvať potravinami, desiatu nosiť v takom množstve, ktoré je možné skonzumovať, s desiatou je zakázané vstupovať do priestorov WC. V čase organizovanej činnosti je zakázané používať na pitie nepitnú vodu, jesť neznáme ovocie a zeleninu.
    3. Do záchodových mís je zakázané vhadzovať rôzne predmety .
    4. Žiaci sú povinní prezúvať sa, obuv odložiť do poličiek a šatstvo zavesia na vešiaky.
    5. Prezuvky si žiaci udržujú v čistote a musia zodpovedať zdravotno-hygienickým požiadavkám. Na hodiny TV musí mať žiak špeciálnu obuv a telovýchovný úbor podľa pokynov učiteľa TV. Používať pri pracovnej činnosti predpísané osobné ochranné pracovné prostriedky.
    6. Povinnosťou žiaka je nosiť čip, ktorým sa pípne pri vstupe do školy, odchode a pri vydávaní obeda. Žiakovi, ktorý nebude odpípnutý nebude vydaný obed.

3. Povinnosti týždenníkov

    1. Starať sa o čistotu tabule i celej triedy.
    2. Na začiatku každej vyučovacej hodiny nahlásiť mená neprítomných žiakov.
    3. Starať sa o kvety.
    4. V prípade, ak učiteľ mešká na hodinu viac ako 5 minút, je toto potrebné nahlásiť v zborovni, v riaditeľni alebo u zástupcu.
    5. Cez veľkú prestávku zabezpečiť vyvetranie triedy otvorením malých dolných okien (okná otvoriť iba tak, ako do dovoľujú železné úchytky na bokoch okien), poutierať tabuľu, pozbierať papiere, dbať, aby sa žiaci nezdržiavali v triedach.
    6. Po zazvonení dohliadnuť, aby každý žiak sedel na svojom mieste.
    7. Po skončení vyučovania prekontrolovať poriadok a čistotu triedy. Vyučujúci opúšťa pracovisko (učebne, triedu) posledný. Je zakázané umývať podlahu horľavými kvapalinami, vylievať zvyšky horľavín alebo chemických látok do kanalizačného rozvodu, manipulovať s ohňom na miestach, kde môžu vzniknúť nebezpečné koncentrácie pár alebo horľavých plynov.

 

Čl. IV

Dochádzka

1. Dochádzka žiaka do školy

    1. Triedny učiteľ sleduje dochádzku žiakov do školy. Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný v škole, triedny učiteľ ihneď po zistení skutočnosti pozve rodiča na pohovor a urobí zápis (pohovoru sa zúčastňuje i riaditeľ školy, v jej neprítomnosti zástupca pre príslušný stupeň).
    2. Neospravedlnená neúčasť žiaka na vyučovaní, ktorá trvá viac ako 15 vyučovacích hodín v mesiaci sa považuje za zanedbanie povinnej školskej dochádzky a riaditeľ školy túto skutočnosť v zmysle Zákona č. 596/03 Z.z.. v znení neskorších predpisov, § 5 ods. 11 oznámi obci, v ktorej má rodič dieťaťa trvalý pobyt a príslušnému OÚ, odbor sociálnych vecí (môžu  zastaviť vyplácanie prídavkov na dieťa) – žiakovi sa uloží výchovné opatrenie . (čl. V, oddiel 2).

Čl. V

Uvoľňovanie a neprítomnosť

  1. Uvoľňovanie žiakov z vyučovania
    1. Z vyučovacej hodiny uvoľňuje žiaka vyučujúci, z viac vyučovacích hodín  najviac na päť dní triedny učiteľ, na dlhší čas (v odôvodnených prípadoch) len riaditeľ školy. Zákonný zástupca je povinný požiadať o uvoľnenie z vyučovania písomnou formou a túto žiadosť je povinný potvrdiť telefonicky u triedneho učiteľa prípadne zástupcu riaditeľa, riaditeľa alebo na hospodárskom a ekonomickom úseku.
    2. Uvoľnenie žiaka na pobyt v zahraničí môže urobiť riaditeľ školy na základe  písomnej žiadosti rodičov.
    3. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá najviac 5 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní a súhrnne počas mesiaca najviac 10 vyučovacích dní, neprítomnosť sa ospravedlňuje bez predloženia potvrdenia od lekára. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá viac ako 5 po sebe nasledujúcich  vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 10 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára. V čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu môže zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia ospravedlniť neprítomnosť neplnoletého dieťaťa alebo žiaka aj v trvaní viac ako päť po sebe nasledujúcich vyučovacích dní bez lekárskeho potvrdenia; počet dní určí ministerstvo školstva.
    4. Každá neospravedlnená hodina môže mať vplyv na hodnotenie správania. Každé záškoláctvo okamžite riešime! Ak neprítomnosť žiaka nebola nahlásená rodičom, je potrebné do 48 hodín si ju overiť telefonicky (na úhrady  triedneho fondu) alebo iným spôsobom.
  2. Ospravedlnená neprítomnosť žiaka v škole
    1. choroba žiaka
    2. lekárom nariadený zákaz jeho dochádzky do školy
    3. mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky
    4. náhle prerušenie premávky HDP
    5. mimoriadne udalosti v rodine žiaka
    6. účasť žiaka na akciách reprezentujúcich školu
    7. iné závažné udalosti, podľa posúdenia riaditeľa školy

Čl. VI

Pochvaly a výchovné opatrenia

  1. Pochvaly             

Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za vzorné správanie, za vzorné plnenie povinností, za  mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin, za dlhodobú úspešnú prácu a korektné vzťahy medzi spolužiakmi. Zaznamenávajú sa do triednych výkazov.

 

1.1 Pochvala od triedneho učiteľa

1.1.1  vynikajúce študijné výsledky za dané obdobie

1.1.2  reprezentácia triedy v oblasti kultúry, športu, vzdelávania a pod.

1.1.3  práca pre triedny kolektív

 

1.2 Pochvala od riaditeľa školy

1.2.1  reprezentácia školy v oblasti kultúry, športu, vzdelávania a pod.

1.2.2  umiestnenie na 1.až 3.  mieste v okresných súťažiach a olympiádach

1.2.3  úspešné riešenie olympiád, súťaží v okresných a krajských súťažiach

1.2.4  študijný priemer 1,00 v priebehu navštevovania ZŠ

1.2.5  umiestnenia na 1. –5. mieste v krajskej súťaži

1.2.6  účasť v celoslovenskom kole súťaží a olympiád

1.2.7.  významný spoločenský čin /záchrana života, pomoc starým ľuďom a pod. /

1.2.8  záslužná práca pre školu,  v projektoch

 

  1. Výchovné opatrenia

 Opatrenie na posilnenie disciplíny žiakov

 sa ukladá za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku.

 O udelení opatrenia informuje riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonného zástupcu   

 žiaka, opatrenie sa zaznamená do triedneho výkazu.

    1. Napomenutie od triedneho učiteľa

 2.1.1  3 a viac zápisov v klasifikačnom poriadku za bežné priestupky

          Bežné priestupky zahŕňajú:

          - nevhodné správanie sa žiakov v triede, alebo na verejnosti

          - opakované sa dopúšťanie menej závažných previnení proti školskému poriadku

        - časté zabúdanie učebných pomôcok, žiackej knižky, úboru na TV, pomôcok na VYV  

        a pod. / 3 krát zabudnuté  uvedené veci = 1 zápis za bežné priestupky, 6 krát zabudnuté             uvedené veci = 2 zápisy za bežné priestupky,  9  krát zabudnuté  uvedené veci = 3 zápisy          za bežné priestupky/

        -  vyrušovanie na hodinách

        - neskoré príchody na vyučovanie:3 neskoré príchody = 1 zápis za bežné priestupky        

        - lakovanie nechtov a maľovanie

        - farbenie vlasov, výstredné účesy, nosenie výstredného oblečenia,  doplnkov a ozdôb

 

2.2 Pokarhanie od triedneho učiteľa

2.2.1  5 a viac zápisov v klasifikačnom poriadku za bežné priestupky

2.2.2  1 neospravedlnená hodina

 

2.3 Pokarhanie od riaditeľa školy

2.3.1  8 a viac zápisov v klasifikačnom poriadku za bežné priestupky

2.3.2  vymeškaných 3 a viac neospravedlnených hodín

2.3.3  1 zápis za závažné priestupky

          Závažné priestupky zahŕňajú :

          - svojvoľné opustenie vyučovacej hodiny

          - nerešpektovanie príkazov vyučujúcich

          - prepisovanie známok

          - klamstvo, podvody

          - používanie mobilov bez dovolenia vyučujúceho

          - používanie predmetov, ktoré rozptyľujú pozornosť  alebo ohrozujú morálku,  zdravie          

            a bezpečnosť / nevhodné časopisy, zábavná pyrotechnika, .../

          - vulgárne vyjadrovanie

          - prezeranie internetových stránok, ktoré ohrozujú morálku žiaka

          - heckovanie školskej internetovej stránky

          - odmietnutie nosiť rúško počas výchovno-vzdelávacieho procesu v období karanténnych    opatrení Covid 19.

 

    1. .    Znížená známka zo správania
      1. Znížená známka zo správania na druhý stupeň

 

2.4.1.1  vymeškaných 5 a viac neospravedlnených hodín

2.4.1.2  10 a viac zápisov v klasifikačnom poriadku za bežné priestupky

2.4.1.3  2 a viac zápisov za závažné priestupky

2.4.1.4  1 zápis za hrubé priestupky

             Hrubé priestupky zahŕňajú

            - fyzické napadnutie spolužiaka, agresívne správanie

            - krádež v škole a na verejnosti, bez trestného stíhania

            - falšovanie úradného dokumentu / ospravedlnenie od rodičov, potvrdenie od

            lekára, záznam v ŽK a pod./

           - priestupok voči zákonu neklasifikovaný ako prečin

           - úmyselné poškodzovanie majetku školy

           - svojvoľné opustenie výchovno – vyučovacieho procesu /v škole i mimo školy /

           - za propagáciu rasizmu a xenofóbie

           - šikanovanie žiakov / aj slovné/

           - fajčenie bez ohľadu na súhlas rodičov, nosenie a konzumácia alkoholických nápojov      

           v škole, užívanie a prechovávanie drog

           - vytváranie nemorálnych internetových stránok a fotografií

 

 

      1. Znížená známka zo správania na tretí stupeň

2.4.2.1  vymeškaných 10 a viac neospravedlnených hodín

2.4.2.2  18 a viac zápisov v klasifikačnom poriadku za bežné priestupky

2.4.2.3  4 a viac zápisov za závažné priestupky

2.4.2.4  3 a viac  zápisov za hrubé priestupky

2.4.2.5  1 a viac priestupok voči zákonu klasifikovaný ako prečin

2.4.2.6  1 krát fyzické napadnutie žiaka spojené s ublížením na zdraví vyžadujúce lekárske        

             ošetrenie alebo hospitalizáciu

2.4.2.7  priestupok voči zákonu klasifikovaný ako prečin

2.4.2.8  1 krát falšovanie úradného dokumentu ako výpis z katalógového listu, vysvedčenie

             a pod.

2.4.2.9  poškodenie školského majetku s väčším rozsahom škody

 

 

2.4.3  Znížená známka zo správania na štvrtý stupeň

2.4.3.1  nad 20 vymeškaných neospravedlnených hodín

2.4.3.2  priestupok voči zákonu klasifikovaný ako trestný čin

2.4.3.3  v týchto prípadoch – problém preberá sociálny kurátor a postupuje podľa

            právnych predpisov odobratím prídavkov na dieťa a ďalšími výchovnými

            opatreniami voči žiakovi.

 

2.5       Ak žiak počas hodnotiaceho obdobia bude mať výchovné opatrenie, nezúčastňuje sa žiadnych aktivít organizovaných triedou, alebo školou. Napr. školský výlet, exkurzia, LVVK, ŠVP,....

 

 

Čl. VII

Komisionálne a opravné skúšky

1. Komisionálne skúšky

1.1  Ak má zákonný zástupca žiaka pochybnosti o správnosti hodnotenia v jednotlivých predmetoch na konci prvého a druhého polroka, môže do troch pracovných dní odo dňa získania výpisu hodnotenia za prvý polrok, alebo do troch pracovných dní odo dňa vydania    vysvedčenia, požiadať riaditeľa školy o vykonanie komisionálnej skúšky žiaka; ak je vyučujúcim  riaditeľ školy, o preskúšanie žiaka možno požiadať AŠÚ. Preskúšať žiaka nemožno, ak bol  v klasifikačnom období z tohto vyučovacieho predmetu hodnotený na základe  komisionálnej skúšky.

1.2  Preskúšanie sa uskutoční neodkladne v termíne, ktorý určí riaditeľ školy. Preskúšanie sa uskutoční najneskôr do 10 dní od vydania rozhodnutia.

1.3  Riaditeľ školy môže povoliť prítomnosť zákonného zástupcu žiaka na jeho komisionálnom        preskúšaní.

1.4  Ak pre neprítomnosť žiaka nemožno preskúšanie uskutočniť  v tomto termíne, nemožno        žiaka ďalej preskúšať.

1.5  Výsledok preskúšania, ktorý je konečný, oznámi riaditeľ školy zákonnému zástupcovi žiaka.

       Ďalšie preskúšanie žiaka je neprípustné.

2. Opravné skúšky

2.1  Žiak, ktorý má na konci druhého polroku prospech nedostatočný najviac z dvoch povinných vyučovacích predmetov, alebo dosiahol neuspokojivé výsledky v slovnom hodnotení, môže na základe rozhodnutia riaditeľa školy vykonať z týchto predmetov opravnú skúšku.

2.2 Opravnú skúšku môže vykonať aj žiak, ktorého prospech na konci prvého polroka je nedostatočný najviac z dvoch povinných vyučovacích predmetov, ktoré sa vyučujú len v prvom polroku.

2.3  Termín opravných skúšok určí riaditeľ školy tak, aby sa opravné skúšky vykonali najneskôr do 31. augusta; žiakovi, ktorý zo závažných dôvodov nemôže prísť vykonať opravnú skúšku v určenom termíne, možno povoliť vykonanie opravnej skúšky najneskôr do 15. Septembra.

2.4 Ak pre závažné objektívne príčiny nemožno hodnotiť žiaka na konci druhého polroka, riaditeľ určí na jeho hodnotenie náhradný termín, a to tak, aby sa hodnotenie žiaka vykonalo spravidla v poslednom týždni augusta. Termín opravných skúšok u tohto žiaka je najneskôr do 15. októbra

2.5 Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú skúšku, sa klasifikuje z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal vykonať opravnú skúšku, stupňom prospechu nedostatočný.

 

Čl. VIII

Práva žiakov

  1. Žiak má právo
    1. Podieľať sa na vzdelávaní inšpirovaným Evanjeliom.
    2. Na odpočinok, relaxáciu a voľný čas.
    3. Na vyjadrenie vlastného názoru vo všetkých veciach, ktoré sa ho dotýkajú. Svoj názor musí vyjadrovať primeranou formou, ktorá neodporuje zásadám slušnosti  a dobrého občianskeho spolužitia. Žiak má právo povedať svoj názor všetkým pedagógom a zamestnancom školy.
    4. Na ochranu pred fyzickým alebo psychickým násilím, nedbalým zaobchádzaním, pred sociálno-patologickými javmi.
    5. Na poskytnutie pomoci v prípade, že sa ocitne v ťažkostiach alebo má nejaké problémy.
    6. Môže požiadať o pomoc vyučujúceho v prípade, že neporozumel učivu alebo potrebuje doplniť svoje vedomosti.
    7. Na zvláštnu starostlivosť v prípade mimoriadnych schopností a talentu a na mimoriadnu starostlivosť pre telesne postihnutých.
    8. Na prácu a prežívanie radosti v zdravom životnom prostredí a na odstraňovanie škodlivín zo školského prostredia v rámci možnosti školy. Viď príloha Deklarácia práv dieťaťa
    9. Žiak sa môže zúčastňovať výletov, exkurzií, športového výcviku, pobytu žiakov v škole v prírode a ďalších aktivít po informovanom súhlase a dohode so zákonným zástupcom žiaka

 

Čl. IX

Zákonný zástupca

  1. Práva zákonného zástupcu
    1. Zákonný zástupca má právo informovať sa o prospechu a správaní svojho dieťaťa u vyučujúcich a triedneho učiteľa v určených konzultačných hodinách alebo po dohovore v inú dobu. Nie je v tejto súvislosti dovolené narúšať vyučovanie.
    2. Zákonný zástupca žiaka má právo sa zúčastňovať na kultúrno-duchovných akciách školy.
    3. Zákonný zástupca má právo, aby ich deti boli vychovávané a vzdelávané podľa kresťanských hodnôt.
    4. Zákonný zástupca môže spoločne konzultovať problémy, starosti, ale i radosti v súvislosti s výchovou svojich detí.
    5. Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka alebo zástupca zariadenia má právo:
      1. žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania. oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom,
      2. byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
      3. na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
      4. zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy alebo školského zariadenia,
      5. vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy,
      6. byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
  2. Povinnosti zákonného zástupcu
    1. Vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností.
    2. Dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
    3. Dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzde-lávacie potreby.
    4. Zákonný zástupca je povinný kontrolovať oznamy v žiackej knižke svojho dieťaťa a potvrdiť oznam svojim podpisom
    5. Informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.
    6. V prípade, ak žiak nie je prítomný v škole dlhšie ako 1 deň, je potrebné, aby rodičia telefonicky alebo osobne nahlásili dôvod neprítomnosti žiaka v škole. Rodič je povinný do 48 hodín od príchodu dieťaťa do školy po neprítomnosti žiaka dokladovať dôvod neprítomnosti v škole (lekárske potvrdenie,...).
    7. Nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.
    8. Zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania; dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom.

 

 

Čl. X

Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrana pred
sociálno-patologickými javmi a pred prejavmi diskriminácie, nepriateľstva alebo násilia

  1. Žiaci sú povinní ohlásiť každý úraz ihneď ako sa stal príslušnému vyučujúcemu a vedeniu školy. Musí sa urobiť záznam do knihy úrazov a vyplniť predpísané formuláre. Škola zabezpečuje podmienky pre poskytnutie prvej pomoci. Zodpovedá za vhodné umiestnenie lekárničiek. Podľa závažnosti úrazu zaistí škola doprovod žiaka do zdravotníckeho zariadenia alebo ošetrenie odborným lekárom. O udalosti informuje zákonného zástupcu žiaka.
  2.  Z bezpečnostných dôvodov sa žiaci nesmú šmýkať po zábradlí v budove školy.
  3.  Škola zaistí, aby boli žiaci poučení o možnom ohrození zdravia a bezpečnosti pri všetkých činnostiach, ktoré sú súčasťou vzdelávania. Dokladom o prevedenom poučení je záznam o poučení zapísaný v triednej knihe. Žiaci, korí neboli v škole v čase poskytovania informácií prítomní, musia byť poučení v náhradnom termíne a treba urobiť o tom zápis.
  4.  Vedenie školy zabezpečí rozvrh dozorov nad žiakmi a umiestni ho na prístupnom mieste.
  5.  Bezpečnosť žiakov na športových aktivitách zabezpečuje pedagogický zamestnanec, ktorý vydáva jasné, presné a zrozumiteľné pokyny, kontroluje bezpečnosť a funkčnosť náradia. Prihliada na fyzickú vyspelosť žiakov, na ich vek a predchádzajúce skúsenosti.
  6.  Za školský úraz žiaka sa nepovažuje ten úraz, ktorý sa mu stane na ceste do školy a späť.
  7.  V škole sú neprípustné prejavy šikanovania, rasizmu, xenofóbie, intolerancie, vandalizmu a brutality. Porušovanie zásad spoločenského správania sa je v rozpore so školským poriadkom.
  8. Žiaci sa pohybujú vždy krokom, nie behom.
  9.  Pri zistení šikanovania, prejavov rasizmu, xenofóbie, intolerancie, vandalizmu a brutality ohlási žiak prípad triednemu učiteľovi. Škola zabezpečí prešetrenie prípadu a prijme potrebné opatrenia.
  10. Ak žiak spozoruje požiar v priestoroch školy alebo v jej areáli, je jeho povinnosťou okamžite to oznámiť učiteľovi alebo vedeniu školy.
  11. Pri opúšťaní školskej budovy v prípade požiaru je potrebné správať sa disciplinovane, presne dodržiavať príkazy učiteľov a odchádzať v poradí a spôsobom ako pri nácviku správania sa počas cvičného požiarneho poplachu.
  12. Žiakom sa zakazuje používať akékoľvek horľavé zdroje, ktorými by mohli spôsobiť požiar vedúci nielen k hmotným škodám, ale hlavne k škodám na ľudskom zdraví a ľudských životoch.
  13. Žiaci nemajú dovolené manipulovať elektrickými prístrojmi, zapínať ich alebo vypínať.
  14. V zimnom období je zakázané nosiť a hádzať sneh do oblokov, vchodu budovy a pod., tak z ekonomického, ako i bezpečnostného dôvodu.
  15. Žiakom sa zakazuje z bezpečnostných dôvodov nakláňať sa z okien.
  16. Do telocvične, odborných učební a kabinetov žiaci vchádzajú len so súhlasom vyučujúceho, inak vyčkajú na chodbe až do jeho príchodu. V týchto priestoroch žiaci pracujú len pod dozorom. Za úrazy a škody v týchto priestoroch zodpovedá osoba, ktorá umožnila vstup do priestoru.
  17. V čase vyučovania pracujú žiaci s náradím, prístrojmi a ostatnými pomôckami len za stáleho dozoru vyučujúcich alebo vedúcich krúžku. Pred začatím práce je vyučujúci (vedúci krúžku) povinný prekontrolovať stav používaných predmetov, náradia, poškodené nedovolí používať a postará sa o ich nápravu. Vo vážnych prípadoch upozorní riaditeľa školy.
  18. Oznamovať triednemu učiteľovi, vyučujúcemu alebo dozor konajúcemu pedagogickému zamestnancovi nedostatky a závady, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť alebo zdravie žiakov a iných osôb (napr. závady na elektrickom vedení, zariadení učební, telocvičnom náradí a pod.). Dodržiavať organizačné pokyny pedagogických zamestnancov, ktorí sú poverení dozorom, vedením exkurzie, školského výletu, lyžiarskeho výletu, cvičení a ostatných organizovaných akcií.
  19. Zúčastňovať sa na školeniach, poučeniach a výcvikoch uskutočňovaných školou, triednym učiteľom alebo iným zamestnancom školy v záujme zvýšenia BOZP.
  20. Dodržiavať predpisy a pokyny na zaistenie BOZP, s ktorými boli riadne a preukázateľne oboznámení, ako aj zásady bezpečného správania sa v triedach, na plavárni, v telocvični, v laboratóriách, odborných učebniach, v budovách a objektoch školy a tiež všade, kde prebieha organizovaná činnosť žiakov (školské oslavy, kultúrne podujatia, lyžiarsky výcvik, exkurzie, výlety, verejnoprospešná práca)

 

Čl. XI

Pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy

 

    1.  Každý zamestnanec školy sleduje správanie žiakov s cieľom zamedziť, prípadne odhaliť sociálno-patologické javy v správaní žiakov, napr. šikanovanie žiakov, prechovávanie drog, poškodzovanie školského majetku a pod.
    2.  Pri akomkoľvek podozrení na šikanovanie a iné sociáno–patologické javy upozorní prevádzkový zamestnanec ktoréhokoľvek pedagogického pracovníka, ktorý je ďalej povinný postúpiť vec triednemu učiteľovi, výchovnému poradcovi a vedeniu školy.
    3.  Žiak sa ku všetkým zamestnancom školy správa slušne a zdvorilo.
    4.  Žiak rešpektuje pokyny všetkých zamestnancov školy.
    5.  Zamestnanci školy majú rešpektovať dôstojnosť žiaka.
    6.  Výkonom práv začleneného žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami nemôžu byť obmedzené práva ostatných žiakov, ktorí sú účastníkmi výchovy a vzdelávania (§ 29, ods. 11 zákona č. 245/2008).
    7.  Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského poriadku musí byť v súlade s dobrými mravmi. Nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého. Žiak nesmie byť v súvislosti s výkonom svojich práv postihovaný za to, že podá na iného žiaka, pedagogického zamestnanca či zamestnanca školy sťažnosť.
    8. Styk rodiča žiaka s riaditeľom a zástupkyňou školy je denne v čase od 7.30 – do 14.30
    9. Styk rodiča žiaka s učiteľom je možný ráno v čase od 7.30 – 7.40 hod., alebo po skončení vyučovania v priestoroch budovy školy. V opodstatnených prípadoch na pozvanie učiteľom v určený alebo dohodnutý čas.
    10. Ak žiak potrebuje oznámiť riaditeľovi alebo zástupkyni školy akúkoľvek závažnú skutočnosť, môže tak urobiť kedykoľvek.

Čl. XII

Podmienky nakladania s majetkom

    1. Žiaci sú povinní šetrne zaobchádzať s učebnicami a školskými učebnými pomôckami.
    2.  Žiaci nesmú ničiť lavice, tabule, steny, žalúzie na oknách a ochranné kryty radiátorov a ďalšie vybavenie školy.
    3.  Žiaci nemôžu manipulovať s ventilmi ústredného kúrenia, s poistkami hasiacich prístrojov a zasahovať do elektro rozvodných skríň
    4.  Žiaci sú povinní všetky spôsobené, či zistené škody na majetku školy okamžite nahlásiť triednemu učiteľovi alebo vyučujúcemu.
    5.  Za zistenie zodpovednosti za škodu zodpovedá pedagogický dozor a triedny učiteľ v spolupráci s vedením školy.
    6.  Každý žiak je zodpovedný za škodu, ktorú spôsobil svojou nepozornosťou či úmyselne, preto od zákonného zástupcu bude škola vyžadovať náhradu za škodu v plnej výške.
    7. Škola poskytuje žiakom možnosť poistenia škody spôsobenej stratou alebo krádežou vecí. Žiaci majú bezodkladne nahlásiť vyučujúcemu, triednemu učiteľovi každú stratu osobných vecí.

                                                                                                        Mgr. Juraj Salcman                                                                                                                                         riaditeľ školy

 

 

 

                                                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola sv. Jozefa, Pribinova 35, 920 01 HLOHOVEC
    Pribinova 35, 920 01 Hlohovec
  • +421 x 033/74 235 72

Fotogaléria